HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KĄŚNEJ DOLNEJ
DYREKTORZY SZKOŁY
- MICHALIK JÓZEFA - 1938 - 1947
- ZBROŻEK JANINA - 1947- 1972
- TOMASZKIEWICZ JANUSZ - 1972 - 1974
- TOMASZKIEWICZ CECYLIA - 1975 – 1977
- SKRABSKA WŁADYSŁAWA - 1978 – 1982
- KOLBERSKA-BRADŁO MIROSŁAWA - 1982 – 2014
- PIEKARSKA MAŁGORZATA - 2014 - 2023
- KOTOWICZ JOANNA - 01.09.2023
Pierwsze wzmianki na temat szkoły w Kąśnej znajdujemy w kronice parafii Jastrzębia. Powstanie szkoły datowane jest na 1910 rok. Przyczynił się do tego miejscowy pleban ks. Jan Rosiek oraz właściciel dóbr w Kąśnej, Włodzimierz Kodrębski. Lokal na szkołę wynajęto i powstała jednoklasowa, o jednym nauczycielu. Jednak to mieszkańców nie zadowoliło. Zwrócili się do Funduszu Krajowego o pomoc w wybudowaniu nowej szkoły. Rada Szkolna Miejscowa wzięła pożyczkę na zakup gruntu szkolnego w Spółce Oszczędności i Pożyczek w Jastrzębi, w kwocie 500 koron. Wybrano Komitet Budowy Szkoły, którego przewodniczącym został Karol Ołpiński.
Budowę budynku rozpoczęto w 1912 roku. Piętrowa budowla w ciągu dwóch lat została wprowadzona pod dach. Wybuch I wojny światowej przeszkodził w dalszej pracy, jednak nauka była kontynuowana w budynku zastępczym. Początkowo nauka odbywała się w izbie szkolnej w budynku „Ochronki” wybudowanej na polecenie I.J. Paderewskiego. Tam też było mieszkanie dla nauczyciela.
Później dzieci uczyły się w izbie wynajmowanej u gospodarza Jana Fijasa. Pierwszym nauczycielem w Kąśnej był Andrzej Hymczyk, później uczyła Józefa Habowska, a w 1912 roku funkcję tę objęła Józefa Fulerówna. Kolejną nauczycielką była Wanda Janicka, która pracowała tutaj do 1937 roku.
Dalsza budowa szkoły ruszyła dopiero po wojnie w 1919 roku. W okresie międzywojennym brakowało funduszy na oświatę, władze odmówiły pomocy przy budowie szkoły, dlatego mury piętra wybudowanej szkoły zostały rozebrane do wysokości okien i taki budynek przykryto prowizorycznym dachem. Wykończono jedną izbę lekcyjną i mieszkanie dla nauczyciela.
Od 1939 roku funkcję nauczycielki pełni Józefa Michalik. Ona to właśnie organizowała w okresie II wojny światowej tajne nauczanie na poziomie od podstawowego do średniego ogólnokształcącego.
Po zakończeniu II wojny światowej został podwyższony stopień organizacyjny, ze szkółki pierwszego stopnia o jednym nauczycielu do pełnej szkoły siedmioklasowej. W takich warunkach szkolnych jedna izba lekcyjna nie mogła zaspokoić potrzeb, dlatego postanowiono wynająć część budynków podworskich tzw. Rządcówkę. W tym budynku powstały dwie izby szkolne i mieszkanie dla nauczyciela. Jednak mieszkańcy wsi chcieli wykończyć budynek starej szkoły. W październiku 1947 roku na wniosek ówczesnej kierowniczki Janiny Zbrożek oraz poparcia ze strony sołtysa Treli Henryka, mieszkańcy wsi dobrowolnie opodatkowali się na rozbudowę budynku szkoły. W trakcie wykonywania prac napotykano na wiele trudności: brakowało funduszy, potrzebne były dodatkowe zezwolenia, kosztorysy, należało wzmocnić fundamenty itp.
W tym czasie pracowało w szkole 4 nauczycieli, a w obwodzie szkolnym było 172 uczniów. Warunki nauki były trudne, gdyż prace przy szkole były wznawiane i przerywane. Subwencję na budowę szkoły przyznano dopiero w 1957 roku.
08 marca 1959 roku nowy budynek szkoły został przekazany w użytkowanie mieszkańcom wsi. Szkoła posiadała 4 sale lekcyjne, obszerny korytarz, szatnie, a na piętrze mieszkania dla nauczycieli. Wybudowano też boisko szkolne. Prace wykończeniowe trwały jeszcze do 1964 roku.
W 1963 roku wprowadzono zmiany w systemie nauczania, ówczesna klasa V miała kończyć swoją edukację nie w klasie VII, lecz w klasie VIII. Po utworzeniu Zbiorczej Szkoły Gminnej w Ciężkowicach w 1974 roku obniżono poziom organizacyjny szkoły na Oddział Przedszkolny i klasy I-III, pozostałe dzieci były dowożone do Ciężkowic.
W tym czasie dobudowano do szkoły salę na pracownię techniczną oraz sanitariaty. W budynku na podwórzu mieścił się Oddział Przedszkolny i garaże.
SPIS ALFABETYCZNY
- FIJAS JAN
- FULERÓWNA JÓZEFA
- HABOWSKA JÓZEFA
- HYMCZK ANDRZEJ
- JANICKA WANDA
- KODRĘBSKI WŁODZIMIERZ
- MICHALIK JÓZEFA
- OŁPIŃSKI KAROL
- PADEREWSKI IGNACY JAN
- ks. ROSIEK JAN
- TRELA HENRYK
- ZBROŻEK JANINA
Od 1982 roku szkoła funkcjonowała jako sześcioklasowa z Oddziałem Przedszkolnym i uczyło w niej ośmiu nauczycieli. Taki poziom organizacyjny trwał do roku 1990. Wtedy szkołę przekształcono w siedmioklasową, a rok później w ośmioklasową.
W 1992 roku szkoła posiadała 6 sal lekcyjnych, bibliotekę, sanitariaty, szatnię oraz 3 mieszkania dla nauczycieli. Oddział Przedszkolny uczył się w Sali katechetycznej w Kaplicy. Szkoła posiadała też boisko szkolne. Mamy rok 1999, w którym ponownie zmienia się organizacja szkoły, ponieważ powstają Gimnazja. Obecna szkoła posiada 6 sal lekcyjnych, salę komputerową, bibliotekę, małą salę gimnastyczną, a Oddział Przedszkolny mieści się na piętrze. Szkoła jest wyremontowana, z nowymi elewacjami, placem zabaw dla dzieci i dużą ilością zieleni.
Rok 2018, likwidowane są Gimnazja, a nasza szkoła staje się ponownie Ośmioklasową Szkołą Podstawową z Oddziałem Przedszkolnym.
opracowanie: mgr Małgorzata Potępa